Dalpo podbija Mistrzostwa rugby w Sopocie!

Dzięki wsparciu firmy Dalpo drużyna rugby „Banici Poznań”, z naszym pracownikiem – Bartoszem Szumińskim – w składzie, wzięła udział w Mistrzostwach Polski w rugby plażowym w Sopocie, w dniach 8 i 9 sierpnia 2015 roku. Rozgrywki były prowadzone w trzech kategoriach: o mistrzostwo Polski mężczyzn, o mistrzostwo Polski kobiet oraz w kategorii otwartej dla drużyn amatorskich – Sopot Beach Rugby. W walce o medale w klasyfikacji Sopot Beach Rugby wzięło udział 21 drużyn z całej Polski, a drużyna „Banici Poznań” zajęła w tej kategorii ostatecznie drugie miejsce i wywalczyła tym samym srebrny medal Mistrzostw.

Dla niewtajemniczonych przybliżamy zasady gry w rugby. W rugby „klasycznym” walczą przeciwko sobie dwie drużyny, po 15 zawodników każda. Punkty zdobywa się za przyłożenie piłki w polu punktowym przeciwnika lub kopnięcie piłką między słupki bramki. Drużyny grają charakterystyczną, „jajowatą” piłką, przez dwie połowy meczu, po 40 minut. Najważniejszą zasadą gry jest nakaz podawania piłki jedynie do tyłu – za podanie piłki do przodu traci się ją na rzecz przeciwnika. Kopanie piłki dozwolone jest natomiast w dowolnym kierunku, Zawodnika drużyny przeciwnej można zatrzymać tylko, gdy ma piłkę, poprzez tzw. szarżę. czyli chwyt poniżej linii barków i przewrócenie. Rugby to nie to samo co popularnie kojarzony z tą dyscypliną futbol amerykański! Rugbiści to jeszcze więksi twardziele niż futboliści – nie używają w grze ochraniaczy…

W odmianie plażowej rugby mecz trwa dwa razy po 5 minut, punkty można zdobyć jedynie za przyłożenie piłki w polu punktowym drużyny przeciwnej. Rugby plażowe zostało wymyślone dla zabawy, a może i po to, aby zawodnicy mogli odpocząć od wyczerpujących rozgrywek ligowych.

Mecze Mistrzostw Polski w rugby plażowym były rozgrywane na sopockiej plaży, zaraz przy Molo. Mistrzostwa zaszczycił swoim udziałem Dariusz Michalczewski, a rozgrywki były transmitowane przez TVN24 i media lokalne.

Gratulujemy Banitom z Poznania!!!

Drukuj