25 stycznia, 2023
wstecz

Podsumowanie rynku taśm samoprzylepnych 2022

W poniższym artykule autorstwa Macieja Kłosa – CCO w grupie Dalpo przybliżamy Państwu fragmenty* podsumowania rynku taśm samoprzylepnych w 2022 roku.

Przez moją długoletnią pracę w branży taśmiarskiej, nie spotkałem się z rzetelnie przeprowadzona analizą, zazwyczaj pod tzw. analizą ukryta była konkretna reklama danej firmy. W poniższym artykule postaram się o obiektywizm.

W moim pokoleniu, do wysyłania paczek używano, sznurka konopnego, a do prac malarskich służyły gazety. Tak było i dało się żyć.

W roku 1845 dr Horace Day wynalazł taśmę chirurgiczną. Początek wieku to bum gospodarczy, z linii montażowych Forda schodzą dziennie dziesiątki aut. Początkowo jest moda na auta w kolorze czarnym, lecz Klienci zaczynają się dopominać o auta w mieszanych kolorach.
Idealnie sprawdził się wynalazek Richarda Gureya Drew, który po nieskutecznych próbach
z taśmą chirurgiczną do malowania aut (za mocno kleiła się do lakierów), wynalazł taśmę papierową, która został prekursorem współczesnych taśm maskujących stało się to w roku 1925.

Współcześnie rynek taśm samoprzylepnych oferuje szeroką gamę asortymentu, jednak zapewne zastanawiacie się, które z nich cieszą się największą popularnością?

W taśmach ze względu na ich różnorodne zastosowanie występują różne rodzaje kleju.

W Polsce największą popularnością cieszą się taśmy na kleju akrylowym głośnym ze względu
na ich niską cenę.  Są produkowane przez wielu lokalnych producentów, takich jak Dalpo, ale duża ich część jest eksportowana z Chin.

Droższą, ale bardziej przyjazną środowisku alternatywną jest taśma pakowa na bazie kauczuku naturalnego potocznie zwana „solventem”.  Produkowana głównie we Włoszech i Grecji występuje u zaledwie kilku polskich producentów, którzy mają możliwości do tzw. konwertingu produktu.

Ostatnia z taśm stanowiących spory udział w rynku jest taśma na bazie kauczuku syntetycznego zwana „hot melt”. Taśma spotykana na krajowym rynku pochodzi głównie od lokalnych producentów.

W przypadku taśm pakowych z nadrukiem krajowa produkcja w pełni zaspokaja potrzeby rynkowe.

Taśmy specjalistyczne stanowią 90% objętości katalogów Dalpo. Na rynku czołowe marki w tej kategorii to 3M i Tesa, których produkty dystrybuujemy.

Jak można zauważyć rynek taśm samoprzylepnych stale się rozwija! Po pandemii, z której udało nam się wyjść ochronną ręką stale wzmacniamy pozycję Dalpo.

*Podsumowanie w pełnej wersji zostało zamieszczone w 20-stym numerze Nawijaj.