15 lutego, 2023
wstecz

Inwestycje produkcyjne w 2022

Rozmawiamy z Witoldem Staniewiczem – Dyrektorem ds. Zarządzania Produkcją

1.Zbliżamy się do końca roku. Dla Niepruszewa był to czas bardzo intensywnego rozwoju. Czy mógłbyś podsumować inwestycje produkcyjne w 2022?
Inwestycji w Niepruszewie jest w ostatnim czasie rzeczywiście sporo.
Jeszcze w 2021 roku rozpoczęła się budowa nowych hal w Niepruszewie. W kwietniu tego roku dostaliśmy do dyspozycji ponad 3 tys. m2 pod produkcję oraz 1,5 tys. m2 magazynu.
W połowie kwietnia przeprowadziliśmy dział konfekcji oraz magazyn wyrobów gotowych do nowych budynków. Dzięki sprawnej organizacji i planowaniu udało nam się uniknąć większych opóźnień na produkcji.
W drugiej połowie roku rozpoczęty został montaż kolejnej linii do nakładania akrylu. To było dotychczas prawdziwe wąskie gardło naszej produkcji. Maszyna, na którą czekaliśmy najbardziej. Uruchomienie planowane jest do końca 2022 roku.
W pierwszym kwartale 2023 ma przyjechać do Niepruszewa kolejny slitter do szerokiej wstęgi. Przeprowadziliśmy też remont kapitalny dwóch najstarszych maszyn do cięcia taśmy.
Nasz dział konstrukcyjny zaprojektował i wykonał maszynę do nakładania lateksu, która umożliwia też delaminację, przewijanie i rozcinanie papieru.
Pod koniec roku nad parkingiem w Niepruszewie zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne o mocy prawie 50 kWp. Oczywiście nie zaspokoi nam to w pełni naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale z całą pewnością ograniczy w jakimś stopniu pobór energii z sieci, a przede wszystkim poprawi profil dobowego zapotrzebowania na moc.


2. Jakie były przesłanki do podjęcia tak dużych inwestycji produkcyjnych przez Dalpo?

Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Chcąc być liderem w branży musimy cały czas uciekać przed naszą konkurencją, rozwijać produkcję, optymalizować procesy, żeby dostarczać naszym klientom najlepszy produkt na najlepszych warunkach. Nie da się tego zrobić nie inwestując w nowe technologie czy maszyny.
Musimy też myśleć o optymalizacji zużycia ciągle drożejącej energii. Stąd inwestycja w panele fotowoltaiczne oraz szereg działań mających na celu oszczędzanie zużycia prądu i ciepła.


3. Kiedy dokładnie ruszy trzecia linia coatingowa dla taśmy o kleju akrylowym? Jaki będzie jej wpływ na wzrost efektywności i czasu produkcji?

Nowa linia do nakładania akrylu powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Będzie ona miała praktycznie takie same możliwości produkcyjne jak dotychczasowa, tak więc będziemy mogli teoretycznie podwoić produkcję w danych asortymentach. Na dotychczasowej linii robiliśmy dotychczas pełen zakres potrzebnej produkcji, od silikonowania papieru, przez nakładanie kleju akrylowego po laminowanie papieru na potrzeby etykiet.
Teraz, dzięki nowej linii technologicznej, będziemy w stanie rozdzielić
i zoptymalizować te procesy pomiędzy maszynami. Zmniejszymy dzięki temu ilość przestawień i przezbrojeń co pozwoli dodatkowo zwiększyć produkcję, ograniczyć ilość rozbiegów, poprawić jednorodność i jakość produkcji.

4. Jakich inwestycji możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?
Oczywiście to nie koniec inwestowania w zakładzie w Niepruszewie, gdzie mamy zdecydowanie więcej miejsca i w związku z tym możliwości rozwijania produkcji
w porównaniu z Rosnowem.
W planach mamy uruchomienie procesu regranulacji resztek folii BOPP powstałych na poszczególnych etapach produkcji taśmy. Powstały w tym procesie granulat będzie pełnowartościowym surowcem do dalszej produkcji różnych wyrobów
z tworzyw sztucznych.
Jeśli tylko uda nam się pokonać przeszkody formalne, planujemy też rozbudowę instalacji fotowoltaicznej wykorzystując pozostałe miejsce nad parkingiem oraz dachy naszych hal produkcyjnych w Niepruszewie. Powinniśmy wówczas mieć możliwość produkcji prądu o łącznej mocy 830 kWp. Będzie to już stanowiło znaczący udział w naszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Oczywiście
w słoneczne dni.